Hali!
Az előző, nagysikerű poszt vonalát továbbgondolva fejembe ötlött a gondolat, hogy orvosi vizsgálatok sora, zabigyerekek és szuperhős kosztum nélkül is lehet pénzt keresni. Az agyunkkal!
Na, nézzük meg közelebbről a témát. Mi is az agy? Az agy, az egy ruganyos szerv, ami koordinál mindent, ami életben tart, illetve tudati szinten gondolatokat szül. Anatómia pipa. Állítólag az ember csak 10%-át használja fel saját agyi kapacitásának, ami egyébként egy parlamenti ülésen valid adat lehet, de szerencsére a valóság ennél kevésbé prózaibb. A brit tudósok legfrissebb kutatások szerint ugyanis a kihasználatlannak vélt agyi részlegek sérülése igenis kihat a teljes működésre, tehát nem lehet kihasználatlan. Ennél ősibb források is szolgálhatnak magyarázatul, így készültem egy releváns indián közmondással ->
Fatal translate error
Fordítsuk komolyra a szót! Ülsz otthon munka után, hétvégén, a GYES/GYED alatt, háziőrizetben, munkanélküliként, teljesen mindegy. Unatkozol, szénné égeted a szemed a monitor/telefon előtt görnyedve, azt várva, hogy mikor találsz egy új indiánnév generátort, Pénz Áramlat Kalkulátort, macskás videót, vagy egy felszínes üzenetváltás új példányát, ami általában a "Szia! Mizu?" és "Este iszunk?" tengelyen mozog.
Valóban ebben az éber-vegetatív kómában akarod eltölteni az életed? Segítek: dehogy!
Milyen lehetőségeid vannak konstruktívan elütni az időd?
1. Online Póker
Nem szeretnék senkit arra buzdítani, hogy ingatlanfedezetű hitelből ugorjon bele a fotelkaszinó nyújtotta kétélű pengébe, de kétségtelen, hogy ebből bizony meg lehet élni. Ha van egy kis érzéked a játékhoz, a matekhoz, illetve képes vagy a lehetséges végkimenetelek között esélyt latolgatni, akkor nyugodtan vágj bele.
DE! Ha esetleg úgy érzed, hogy most rosszabb napod van, és az agyadnak csak a 9%-át használod ki - mert, miért ne?! -, akkor még mindig ott van a lehetősége annak, hogy letöltesz segédprogramokat. Kis szerencsével fél éven belül felhúzod magad arra szintre, hogy már csukott szemmel buksz pénzt játszol szimultán 10 asztalnál.
Azért van ennek egy sötétebb oldala is. Sajnos az online pókertermek viselkedéselemző rendszereket használnak, amivel a felhasználói szokások alapján előre eldöntik, hogy kinél van jobb helyen a pénz, illetve hogy ki az, aki csak a családi pótlékot jött elkölteni. Résen kell lenni, okosan kell játszani, elmotyogni párszor a miatyánkot és baj nem lehet.
2. Vlogolás / Blogolás
Tisztázzuk a fogalmat. A vlogolás (videobloggerkedés) videó alapú, főleg YouTube videó formájában feltöltött tartalomgyártást jelent. A blogolás szerintem mindenkinek tiszta, aki ezt olvassa.
Igen, ezekkel pénzt lehet keresni, méghozzá nem is keveset. A YouTube a Google tulajdona, ezért a Google regionális reklámbevételei alakítják a vloggerek videómegtekintés-és feliratkozás alapú bevételeinek mértékét is. Sajnos Magyarországon egyelőre még nem megy ez a szekér annyira olajozottan, mint tőlünk jóval nyugatabbra. Persze, tudom! Magyarország jobban teljesít.. majd építünk nekik pár stadiont, hátha meggondolják magukat!
Összehasonlításképpen:
A TheVR nevű YouTube csatorna itthon a közel 4 éves fennállása alatt ~160.000.000 megtekintést produkált. Ez havi szinten, itthoni YouTube Monetary bevételek mellett cirka 150.000-300.000 forintot jelent átlagolva. Ez persze nem jelenti azt, hogy félteni kellene a srácokat, hiszen ügynökségeken és reklámcégeken keresztül rengeteg szponzorált tartalmas és direkt reklám felkérést kapnak, amik azért szépen hozzátesznek a minimálbérhez.
Ugyanakkor a Vadnyugaton ugyanilyen megtekintésért már annyi pénz jár havonta(!), amiből a standard rocksztár-allűrön felül (örömlányok és kokain) bőven futja egy belvárosi lakásra, rezsivel. Bojler ugyanitt eladó!
Kiből lehet YouTuber? Belőled is. A hülyeség, a tehetség, a tanulás és a játék vonzzák a közönséget. Ja, és a macskás videók, ez fontos! Ha a macskád tud táncolni vagy értelmesnek tűnő szavakat nyávogni, akkor legalább egy hétre megnyerted az internetet. Ha bármelyik kategóriában otthon érzed magad, és van eszközöd is, amivel meg tudod örökíteni, akkor ne tartsd vissza.
Az Amerikai Egybesült Állatokban sokáig egy olyan videó vezette a YouTube nézettségi versenyét, ami arról szólt, hogy egy 3 év körüli gyereket megharapott a kisöccse. Ennél még a horkolásom is érdekesebb, még úgy is, hogy egyébként nem szoktam. De ami ennél is kiakasztóbb, az az ASMR-nak (Autonomous Sensory Meridian Response) nevezett borzalom. Szemléltetésképpen készültem egy videóval, amit érthetetlen okokból kifolyólag ~12 millióan néztek meg. Szerintem magáért beszél- >
Akkor most fogom a telefonomat, letörlök róla minden adatot (kell a hely), beállítom a sarokba felvételre, és 4 órán keresztül fogok porszívózni. Jó éjszakát kívánok!
3. Tudást / Kompetenciát bérbeadó oldalak
Vannak olyan weboldalak, ahol a kompetenciáidat tudod értékesíteni a világ bármelyik pontjára. Egyszerű példa -> Ho Xiao Pen kiteszi keresletoldalon, hogy neki most éppen olyan emberre van szüksége, aki $30/óra díjszabásért szuahéliről fordít tamilra. Ha te pont tudsz szuahéliről tamilra fordítani, akkor - rohadt szerencsés ember lehetsz - jelentkezel, hogy:
Szia, Ho Xiao Pen! Én tudok szuahéliről tamilra fordítani, kérlek dobj még hozzá 2 dollárt és egy szerencsesütit a büdzséhez, aztán már neki is állok a munkának! Üdv., Joci from Budakalász
Mire ő kisvártatva válaszol, hogy:
我不會說你的語言柴草。
A viccet félretéve, rengeteg ilyen kompetencia bérbeadó platform van, ahol egyszerű szövegírástól kezdve komplex online marketing stratégiák megtervezésééig mindenféle feladat vár az emberekre. Azt szeretném hozzátenni, hogy hazai szabályozás szerint elvileg(!) bármikor rád rúghatja az ajtót a NAV MERKÚR egysége számon kérhet a NAV a rendszertelen, vagy épp rendszeres pénzforgalom miatt. Érdemes kiváltani egy vállalkozói engedélyt nemzetközi adószámmal.
4. Multi Level Marketing - MLM
Jó, beismerem, hogy ezt csak viccből tettem a listámba. De ha már így alakult, akkor mesélek. Az MLM az a többszintű marketingnek, vagy valóságszagúan inkább piramisjátéknak hívott rablás, amikor a 10 éve nem látott ismerőseid, az általános iskolai osztályfőnököd, a kollégáid, vagy épp a szomszédod - az, amelyikkel kölcsönösen utáljátok egymást - felhív, hogy találkozzatok üzleti ügyben.
Benned ott van a gondolat, hogy "Joci, ne legyél hülye! Mit akarhat ez az ember tőled?!", de vagy annyira szerencsétlen és naiv, hogy végül belemész a találkozóba. Stílusosan nálad találkoztok, mert egy kávézóban ő sem meri felvállalni a dolgot, ráadásul nálad ingyen van a kávé. Beállít egy csomag olyan termékkel, amire normál esetben a büdös életben nem éreznél késztetést, hogy megvásárold. Hosszas alapozás, ködösítés és termékismertető után rátér a tárgyra:
Jocikám! Ezer éve ismerlek, higgyé' nekem. Megveszed ezt a krémet tőlem húszért, bekened a vézna tested, azt olyan szálkás leszel, mint egy dévérkeszeg. Na. Ezt most megfogod, beviszed szépen a konditerembe és találsz még három olyan hiszékeny, vézna f.szt, mint amilyen te is vagy. Aztán ha ők is megveszik és terjesztik, mint Escobar a kokót, akkor meggazdagszunk!
A piramisjáték mások hiszékenységének kihasználásáról szól. Nem állítom, hogy ebben a modellben nincsenek olyan termékek és szolgáltatások, amik megállnák a helyüket egy más rendszerben, de azt biztosan tudom, hogy ez az emberi kapcsolatok és a pénztárcád rovására mehet.
Ennyi volt a móka mára, bezár az X Day Challange mókatára. Remélem, hogy tömegek fognak átkopogtatni az online pókerező szomszédaikhoz csodatevő krémeket árulni, vagy legalább ilyen lelkesedéssel kezdtek vlogolni 10 órás hajszárító zúgásról, miközben pakisztáni földműveseknek csináltok A minőségű rizsre csomagolás design-t.
A lista közel sem teljes, ezért tervezek még hasonló témában írni. Ha van bármi ötletetek - akár erre, akár másra vonatkozólag -, akkor a szerző nevére kattintva privát üzenet formájában szívesen fogadom!
W.